Посилення Литовсько-Російської боротьби за право бути центром "Збирання Земель Русі" (1480-1569 pp.)
Остаточна втрата українськими землями у складі Литви своєї автономії співпала з утворенням і розвитком централізованої Російської держави. Після повалення у 1480 р. ординського іга Росія заявляє про себе як про центр "збирання земель Русі". На початку XVI ст. між Росією та Литвою відбулися три невеликі війни, в результаті яких російський цар зумів захопити частину українських земель, що знаходилися в межах Литви.
Зростаючий соціальний гніт, релігійна дискримінація в умовах ліквідації залишків автономії сприяли росту на кордонах українських земель проросійсь-ких настроїв. Під владу Росії добровільно переходять деякі князі зі своїми володіннями (чернігово-сіверські князі Бельські, Новосильські, Воротинські, Одоєвські, Шемячичі). А в 1481 р. була розкрита невдала змова Олельковича, Бельського та Гольшанського з метою вбивства короля Казиміра. У 1507 р. вибухнуло анти-литовське повстання кн. М. Глинського на Київщині та Поліссі. Велика кількість дрібних княжат з-під Путивля, Чернігова, Новгород-Сіверського з великою охотою перейшли під руку російського царя.
Невдалі війни з турками і постійні сутички литовських військ з російськими, у яких воєнне щастя схилялось то в один, то б інший бік, змусили поляків і литовців шукати виходу із скрутного становища.
Передумови, для об'єднання Польщі з Литвою.
Підписання Люблінської унії в 1569 р. Повстання на кшталт виступу кн. М. Глинського «со товарищи» давали зрозуміти, що за постатями обурених руських князів маячили фігури московських «збирачів земель руських». З іншого боку, добровільні відходи в московське підданство цілих територій вимагало вжиття заходів з боку литовських властей. Треба було негайно вживати кардинальних заходів, які б, зближуючи руську знать з литовською, разом з тим зближували б обидві їх зі знаттю польською. Це б підготувало грунт для створення міцної польсько-литовської держави.
Досвідчені державні урядовці Польщі тонко і ненав'язливо зайнялися законодавчою перебудовою литовсько-руського суспільства за зразком польського. Литовсько-руська воєнно-служила верства, перетворена за польським зразком у шляхту, була, з одного боку, противагою великим князям. З іншого, новоство-рена шляхта повинна була тягтися до Польщі, у вірному служінні якій вона бачила б гарантію своїх прав. Створенням цієї нової і сильної опори своїм цілям і були зайняті всі Ягеллоии.
Отже, цілеспрямована внутрішня політикаЯгеллонів украй ослабила ті відцентрові сили, що діяли в Південній Русі. Ця політика підготувала грунт для злиття Литовського князівства з Польським королівством. Відсутність спадкоємця престолу в останнього з Ягеллонів Жигмонта II Августа (1548—1572 pp.) тільки загострила питання про повну унію, про злиття двох держав, зв'язаних династично в одну могутню державу. Небезпека була в тому, що у випадку смертікороля Жигмонта II Августа повинен був припинитися династичний союз Литви з Польщею. І він дійсно міг припинитися назавжди. Поляків така перспектива жахала. Але литовські магнати були рішуче проти унії. Та полякам удалося зломити опір литвинів. «Литві були обірвані крила», — як вони потім казали.
Цікавою і показовою є та пасивність, яку проявила руська знать під час підписання Люблінської унії 1569 р. Там на сеймі литовці, бачачи, що поляки наполягають на злитті Польщі і Литви, демонстративно покинули приміщення, де відбувався Люблінський сєіїуі.
Поляки ж проголосували за унію, заручившись підтримкою невеликої кількості української знаті. Очевидно, що українські пани не бачили небезпеки у приєднанні України в складі Литви до Польщі. Та, на жаль, ця небезпека проявилась дуже скоро.
За Ягеллонів утвердився механізм централізованого великокнязівського управління. Князівства стали називатися землями, волостями, повітами. Замість князів ними керували намісники великого князя Литовського. Вертикаль влади була простою: великий князь нагорі, поряд Рада. Проф. О.
Єфименко стверджує, що соціальний склад суспільства у Великому князівстві Литовському був таким: князі, пани, зем'я-ни, бояри, лицарство, шляхта, дворяни, слуги, местичі або міщани, потім люди чорні — волосні, тяглі, данники, вотчині, путники, бобровники, «похожі» і «непо-хожі», закладні. А ще ж були духовенство і раби. Усе це змушує передбачати, що ми маємо справу зі складним соціальним ладом, який представляє сукупність різноманітних станових груп.
Систему централізованого державного управління завершали «з'їзди земель» або сейми для виборів великого князя. Починаючи з Ягайла, всі Ягеллони видають цілий ряд «земських привілеїв», метою яких було перетворити литовсько-руську дружинну верству — боярство — в шляхту. Тобто бояри наділялись майновими правами, отримували в безумовну власність ті землі, які у них були у власності обмеженій. У кінцевому рахунку на основі «земських привілеїв» був складений Жигмонтом II Августом Литовський Статут — кодекс шляхетських прав, у якому про інші верстви населення згадується лише як про нікчемний додаток до пануючого класу, який зайняв собою всю суспільну арену.
Як до 1569 р., так і після цього в середовищі литовських магнатів і шляхти не було єдності поглядів щодо доцільності об'єднання з Польщею.
Якщо більшість середньої і дрібної шляхти Литви підтримувала ідею унії, сподіваючись зрівнятись в правах з польською шляхтою і вбачаючи у спільній сильній державі гарантію своїх прав і маєтностей, то великі пани боялися втратити своє провідне становище в економіці та політичному житті Великого князівства. В унії найбільше була зацікавлена польська верхівка, яка прагнула розширити свої володіння за рахунок підвладних Литві багатих українських і білоруських земель.
Ще в перебігу засідань Люблінського сейму 12 березня 1569 р. польський король Жигмонт II Август оголосив про приєднання Волинського і Підляського воєводств Литви до Польщі, а 5 травня зробив те саме з Київським і Брацлавським воєводствами. Перед цим королівські урядовці чинили сильний тиск на литовське і українське панство згаданих воєводств, аби вони підтримали рішення короля. Отже, ще до офіційного об'єднання Польщі і Литви польські пани захопили українські землі, що доти входили до складу Литовського князівства. Це й вирішило справу — литовським магнатам уже не було сенсу боротися проти унії.
1 липня 1569 р. посли Великого князівства Литовського склали у Любліні присягу на вірність польсько-литовській унії і підписали акт, за яким Польща й Литва об'єднувались у єдину державу — Річ Посполиту (Rex Publica) на чолі з виборним королем, що ще раз підтвердило польське прислів'я: • Королем стають, а князем народжуються». Спільними стали сейм і сенат, а також гроші. Польська та литовська шляхта мали право володіти землями в обох частинах держави. Окремими залишались державна печать, герб, фінанси, адміністрація та військо. Фактично Річ Посполита не була єдиною державою, а скоріше, федерацією двох держав.
У Великому князівстві Литовському державною мовою була білорусько-українська, а судочинство здійснювалось на основі Литовського Статуту. Треба сказати, що «Руська Правда» справила величезний вплив на розвиток феодального права Великого князівства Литовського.
«Судебник» Казиміра 1468 р. і перший Литовський Статут 1529 р. містять у собі багато юридичних норм судового і процесуального характеру, який вони запозичили з «Руської Правди». Уставні земські грамоти представляли собою в області кримінального і цивільного права подальший розвиток правових норм «Руської Правди». Хоч Литва й зберегла деяку, більше зовнішню автономію, її фактично поглинула Польща. За актом Люблінської унії розгромлене Росією в ході Лівонської війни Литовське князівство було змушено віддати полякам Волинь, Брацлавщину (частину Поділля) і Київщину. По суті, майже всі українські землі, крім Закарпаття й Буковини, що належали Угорщині і Молдові, а також Чернігово-Сіверщини, що відійшла до Росії, опинилися під владою польських панів. Виграла від унії тільки місцева шляхта, яку зрівняли у правах з польською. Український народ зазнав після унії ще більших національних і релігійних утисків та феодального гноблення.
РОЗВИТОК МІСТ, РЕМЕСЕЛ І ТОРГІВЛІ В УКРАЇНІ. ЦЕРКОВНІ БРАТСТВА
Розвиток міст. Поняття рівнів міського побуту визначено І. П. Крип'якевичем. Він вважав, що у XVI-XVII та й у XVIII століттях українське місто існувало на таких рівнях: «містечко», «мале місто*, «велике місто*. Якщо мале місто і велике місто існували здавна по всій Україні, то містечко було специфічним явищем саме Західної України. Уклад містечок формували заняття ремеслом і торгівлею. Кожне з таких містечок мало своє виробництво, яке забезпечувало жителів його і найближчих сіл усім необхідним для життя. Забезпечення жителів ремісничими виробами здійснювали купці. Отже, можна сказати, що містечко — це невелике, землеробського характеру, поселення зі слабо розвинутим ремеслом, яке було місцем торгівлі для навколишніх сіл.
Ремесло і торгівля були головними факторами економічного життя таких містечок. Тут ремісники довше, ніж у великих містах, зберігали традиції народних промислів.
Міста Західної України, а почасти і Центральної та Східної, що входили до Речі Посполитої, поділялись на дві основні категорії: державні (королівські), які мали магдебурзьке право, а також «панські», що були власністю феодалів та церкви. Панських міст в Україні було найбільше. Був ще третій різновид панської власності у вільних містах, так звані ъюридики», тобто власність феодала або церкви на територіях державного міста.
У XVI — і половині XVII ст. в Україні зростають старі і виникають нові міста.
Наприкінці XVI ст. тільки на Поділлі налічувалось 37, а в Волинському воєводстві — 68 міст і містечок. У 40-х роках XVII ст. в Україні, за деякими даними, було близько 1000 міст і містечок. Багато які з них, на думку деяких дослідників, виникли в І половині XVII ст.
Більшість міст була приватною власністю світських і духовних осіб. Навіть у І половині XVII ст. із загальної кількості в 323 міста і містечка у Київському і Брацлавському воєводствах приватним (як тоді говорили) «володільцям» належало 261, тобто близько 81%, королівських було 52 міста, тобто 16% , решта — 10 міст, — становила власність церкви.
Українські міста в складі Речі Посполитої, як і польські міста, з середини XVII ст. переживали занепад. Частково це було наслідком безперервних війн, які несли з собою грабунки та спустошення. Частина колишніх міст і містечок перетворилась на села. Значна частина міст, як і раніше, перебувала у приватному володінні. У тій частині Київщини, що відійшла до Польщі, в II половині XVII ст. приватні магнатські, монастирські і шляхетські міста, за неповними даними, становили майже 90%, на Волині — близько 88% усіх міст. Більшість цих міст не мала самоврядування і безпосередньо підлягала своїм власникам. Як і раніше, так і тепер у Західній Україні великої шкоди містам завдавали шляхетські і монастирські юридики.
Протягом усього другого півстоліття в українських містах зростав податковий тягар. У багатьох містах міщани відбували панщину на користь адміністрації і власників міст. Тяжко позначалося на українському населенні міст посилення національного гніту і релігійних переслідувань.
Розвиток ремесла і торгівлі в Україні сприяв посиленню диференціації міського населення. Жителі всієї України, але перш за все Західної, поділялись на три основних категорії: до першої категорії — «патриціату» — належали аристократи, багаті торговці, лихварі; до другої категорії («бюргерів») чи «міщанства» — середні і дрібні купці, цехові майстри, заможні городяни; до третьої категорії (так званого «плебсу») — підмайстри і учні ремісничих цехів, нецехові ремісники (ьпартачЬ), міська біднота, слуги. Коротше, усі ті, кого називають словом «народ».
«Патриціат» складали багаті сім'ї, польські і українські, що прийняли уніатство або католицтво, магнатів, а також багаті сімейні клани німців, вірменів, греків. В їх руках було зосереджено міське управління, господарство і прибутки, вони засідали в міській раді і займали всі міські посади.
Розвиток міської культури України є невід'ємною частиною етнічної історії українських земель. Культура і побут українського народу представлені багато-барв'ям історико-етнічних зон і етнографічних груп населення, що позначилося на формуванні національних рис в творчості ремісників. Слід відзначити полі-етнічність міст України. Багатонаціональний склад ремісників зробив свій внесок у розвиток різних видів«кожбушками». У XVII ст. з'явилася анонімна праця на польській мові «Коротка наука будівництва».
Диференціація міських ремісничих професій мала двоякий характер. З одного боку, зростаюча конкуренція серед ремісничих цехів і запровадження нових форм виробництва сприяли поліпшенню якості продукції і пошуку нових форм і засобів, що й знайшло своє втілення в створенні нових напрямків розвитку, закріплених створенням нових цехів. З іншого боку, — та ж диференціація виробництва була і ознакою майбутнього занепаду міського ремісничого виробництва, одною з його численних причин.
Новостворені цехи не змогли витримати жорстокої конкуренції з більш могутніми і традиційними корпораціями. Уже на початку XVIII ст. рівень продуктивності праці нових ремісничих цехів (та й усіх загалом) швидко скорочується, багато які з них припиняють своє існування. Внаслідок цього, в сукупності з дестабілізацією внутрішньо - і зовнішньополітичних стосунків Польщі, почастішавшими війнами, економічною розрухою міст уповільнюється розвиток цілих видів ремісничої творчості. В історії ремісничого господарства України розпочинається процес відпливу ремісників з міст у містечка і сільську місцевість, протилежний процесові активного поповнення міського ремісничого середовища, що відбувався до цього.
Правда, за інерцією ще зберігалися певний рівень якості і кількості виробів, а також ринки збуту. Але це відбувалося, в основному, за рахунок зовнішньої торгівлі. Ремісничі товари з України охоче скуповували іноземні купці, а особливою популярністю вони користувалися на ринках Європи. Польща, Росія, Угорщина, Молдавія, Туреччина, Греція, Німеччина — ось неповний перелік країн, на ринках яких продавались вироби українських ремісників.
У свою чергу, українські ремісники охоче купували сировину на ринках Європи. Сирі шкіри завозились з Молдавії, залізо, мідь, срібло — з Польщі, Угорщини.
Високоякісну жерсть постачали з Швеції. Відомо, що з такої жерсті була виготовлена покрівля церкви собору святого Юра у Львові в XVIII ст.
Розвиток ремесла і сільського господарства сприяв розширенню торгівлі. Кількість міщан, які займалися торгівлею, була досить значною. Так, в 36 містах Лівобережної України торгівлею займались 8% населення. Яскравим показником розвитку торгівлі були ярмарки, роль яких дедалі зростала - Арабський мандрівник Павло Алепський (50-ті роки XVII ст.) писав: «У країні козаків ярмарки бувають безперервно від початку і до кінця року. Кожного свята відбувається ярмарок в тому чи іншому місті, як це було ще за часів панування ляхів». Важливе значення ярмарок було у тому, що вони зв'язували в одне економічне ціле найвіддаленіші території України.
Міські братства. Провідну роль оборони віри і нації перебрали на себе міські братства. Історію братств вивчали І. Огієнко, Н. Полонська-Василенко та Я. Ісає-вич. На їх думку, братства поступово з церковних об'єднань перетворювались на могутні культурні і освітні осередки зі своїми школами і друкарнями.
Братства існували в Україні з глибокої давнини, але розгорнули вони свою діяльність, головним чином, з XVI ст.
У 1570 р. львівські міщани добились того, що представники братства входили до так званої колегії сорока мужів, яка контролювала магістрат. Братські школи почали конкурувати з католицькими і протестантськими, тим самим зберігаючи для України найбільш освічену молодь. Після Берестейської церковної унії 1596 р. справу захисту православ'я перебирають на себе клірики, братства, козацька старшина і «люд посполитий». Українські магнати стали переходити в латинський обряд, а народ без митрополита та інших князів церкви напівлегально створює братства, друкарні, школи та виступає захисником віри предків. Боротьба в Україні в цей час велась не стільки станова, як національна.
Православ'я стає вірою хлопською. Тільки «худі і неславні» залишились у старій вірі. Братства стають звичайною формою організації культурних і національних сил в Україні.
Найстаріше з братств — Львівське — отримало від патріарха т. зв. право ставропігії, тобто церковної автономії, за якою це братство підлягало лише владі безпосередньо патріарха. Саме ж братство отримало право нагляду за іншими братствами — в Луцьку, Києві, Чернігові, і взагалі над релігійним життям громадянства.