Данило (Романович) Галицький - біографія, правління, політичний та історичний портрет.

danilo-galickiy

Данило Галицький (1201-1264 pp.) – політичний і державний діяч, будівничий Галицько-Волинської держави, дипломат і полководець.

Серед чисельних здобутків правління Данила Галицького найголовнішими були:

  1. Зумів об’єднати більшість етнічних українських земель. За його правління міжусобиці майже загасли, а набіги половців, поляків та угорців стали рідкістю;
  2. Розширення території. Данило Галицький розширив володіння до Перемишля і Любліна на заході, Чернівців та Мукачево на заході. Заснував нові міста: Львів, Володимир, Дрогобич і т. д. За його правління Галицька Русь стала найбагатшою країною в Європі;
  3. Все життя Данило Галицький боровся та захищав межі свого царства від завойовників.

Уже в 19 років він став одним з ініціатором битви на Калці проти монголо-татар, мотивуючи це тим, що державу необхідно захищати ще на підступах, а не коли ворог уже на рідній землі. Битва була програна, так як Данило не знайшов значної підтримки.

В 37 років князь дав татарам бій, що дало змогу отримати більш м’яку залежність від Орди.

Становлення та правління Данила Галицького

Після передчасної смертіРомана Мстиславовича (батька Данила), держава почала швидко розпадатися. Галицькі бояри та ще маса охочих хотіли звести рахунки із законними спадкоємцями правителя. Адже Роман Мстиславович не зміг контролювати галицьких бояр і тому він вчиняв проти них та їх сімей терор. Кого вбили, а хто втікав. Тільки та в князівство прийшли мир та спокій

Вдові разом з двома малими дітьми (Данилу було 4 роки, а його брату Васильку 2 роки). Вони шукали захисту в угорського короля, але той відмовив у прихистку. Тоді жінка повернулася в рідний Володимир, але сильно помилилась, адже волинські бояри хотіли смерті дітей. Данила вивів із міста його вихователь Мирослав, а молодшого – Василька, годувальниця винесла через діру в мурі.

Сімейство поневірялося по чужих країнах, шукаючи захисту у монархів Європи. Спочатку притулок надав Лешко Краківський, потім відправив його до угорського короля Андрія ІІ. Молоді Романовичі стали пішаками у політичній грі королів. У 211 році угорський король проголосив Данила Галицького князем, але потім передумав і відкликав його назад.

Через декілька років поляки посадили Данила на Волинський престол, але свою незалежність здобув тільки після шлюбу з дочкою князя Мстислава Удатного. Завдяки своєму тестеві зміг витіснити поляків та угорців з територій Волині та Галичини.

У 1223 році монголо-татари з’явилися біля кордонів Русі. Мстислав Удатний разом з Данилом Галицьким вирішили допомогти половцям та розбити монгольське іго. Але їх більше ніхто з князів не підтримав, і на річці Калка їхнє військо було розбите. Данило було поранено, але він продовжував бій – тесть ледве витягнув його з поля бою.

На щастя для них монголи не пішли того року на Русь. Данило видужує від ран та відвойовує Галич разом із своїм братом Васильком. Але через два роки, у 1232, на місто нападають угорці і Данило змушений поступитися.

В 1237 році на Русь повертаються монголи. Данило організовує оборону при Батиєвій навалі. Спустошивши південні та східні землі Русі, кочівники підійшли до Києва. Там стояли воїни князя Галицького.

Пізніше Данило поїхав до Угорщини шукати підтримки, де провів зиму 1240-1241 року. За цей час монголи спустошили Галич, князь навіть деякий час не про участь своєї родини, що тікала від орди. На весні 1241 року Данило повертається до Волинського князівства. Там він не застав нікого в живих, тільки церкви заповнені трупами. Мабуть для більшості правителів це б стало кінцем правління, але Д. Галицький вирішив не здаватися.

Монголи пішли далі в Європу, а Данило зайнявся відновленням своєї влади. Його авторитет суттєво похитнувся. В 1243 році хан Батий зі своїм військом знову зруйнував Галичину. Користуючись слабкістю Данила Галицького, об’єднані польсько-угорські війська напали на Галичину.

В цьому ж році 17 серпня відбулася битві біля м. Ярослава, де Данило переміг ворогів. Але в князя залишилося мало воїнів, багато було тяжко поранених та полонених.

В цей час прибувають посли хана Батия з вимогою підкоритися хану. Гальцького запросили до столиці Золотої Орди за дозволом на князювання. Довгих 25 днів перебував князь в резиденції Батия. Там йому довелось пристати на умови хана та стати його підданим.

Правління Данила Галицького коротко можна охарактеризувати як боротьбу за незалежність від поляків та угорців, та бажання перемогти Золоту Орду.

Нове підданство відверто тяжило князя. Вдаючи повну покірність, Данило шукав союзників. Для цього він навіть звернувся до Папи Римського Інокентія IV та закликав підтримати європейське лицарство проти монголів.

Князь навіть наважився на свою коронацію в 1254 році в Дрогобичі, тим часом його війська не пускають полководця Куремси. Це перший український король в історії. Цим він відкрито оголосив війну проти Золотої Орди. Антимонгольська пропаганда виявилась невдалою, тому Данило їде до Польщі просити допомоги. Тим часом Хан Бурундай зруйнував Галич та всі великі міста. Не дочекавшись допомоги, він покірно схилився перед кочівниками. Остаток днів провів в місті Хейм.

Політичний портрет Данила Галицького зображає людину мудру та сильного правителя, який ладен поступитися власними принципами заради процвітання своєї держави.

В 1264 році Данило помирає, титул правителя Галицько-Волинського князівства та правителя Русі переходить його братові Василькові. Він продовжує політику розбудови князівства, при ньому розквітають такі міста як Львів, Данилів, Кременець та ін.

Біографія Данила Галицького в датах.

  • 1199 (за іншими джерелами 1201) народився Данило Романович;
  • 1205 Романа Мстиславовича убивають поляки, а малого Данила оголошують Галицько-Волинським князем;
  • 1206 – втеча матері Анни з малим Данилом та його молодшим братом;
  • 1210 в союзі з угорцями захоплює Звенигород та Перемишль;
  • 1211 втеча Данила до Угорщини;
  • 1213 Данило при допомозі поляків захоплює Володимир Волинський;
  • 1217 – захоплює Берестій, Угровськ, Комів та ін. міста, як писали літописці «та всю Україну»;
  • 1219 – здобуває самостійність в прийняті рішень, одружується на дочці Мстислава Удатного;
  • 1223 – битва на р. Калка;
  • 1227-1229 – приймає актину участь в князівських міжусобицях;
  • 1229 – захоплення м. Каліш;
  • 1230-1332 – разом зі своїм братом Васильком відвойовує в угорців Галич;
  • 1233 – зайняв батьків трон в Галицькому князівстві за активної підтримки галицьких бояр;
  • 1234 – втручається в князівські міжусобиці в результаті чого князь Чернігівський зайняв Галич;
  • 1237 – відвойовує Галич знову;
  • 1239 – приєднав до своїх володінь навіть Київ;
  • 1240-1241 – Золота Орда спустошує землі князівства;
  • 1241-1245 – користуючись слабкістю Данила, чернігівський князь Ростислав нападає на землі Галицького князівства
  • 1245 – Данило разом із братом Васильком розбили Ростислава на р. Сан;
  • 1249-1250 – подорож до Золотої Орди, звідкіль приносить ярлик на правління.
  • 1254 – під впливом західноєвропейської союзників погоджується прийняти королівську корону. Тепер він король Данило Галицький. Папа Римський оголосив хрестовий похід проти Золотої Орди, але на нього ніхто не відкликнувся. В цьому році розриває відносини з Ватиканом та готується до опору самостійно;
  • 1256-1257 – Данило починає повстання проти Орди. Завдав декілька поразок хану Куремси, але слідом приходить хан Берендей та придушує постання Данила. Сам князь змушений був сховатися га польських землях;
  • 1262 – литовський князь Міндовг нападає на Галицьке князівство, в бою гине син Данила Галицького;
  • 1263 – помста Данила литовцям, в ході якої він розбиває їх союзне плем’я ятвягів.
  • 1264 – смерть Данила Галицького.

Данило Галицький та його діти

Хоч Василько і посів престол, але зі смертю Данила Галицького почався занепад Галицько-Волинського князівства як самостійної держави. Цьому сприяли татарська навала, постійна агресія з боку Польщі, Угорщини і навіть Литви. Головою держави був Василько, що мешкав на Волині. Син Василька – Володимир, князював у Волині, діти Данила володарювали в Галичині: Мстислав, Шварц та Лев.

Найбільш сильним та талановитим був лев Данилович. Він приєднав частину Закарпаття, Мукачеве та Ужгород. Відновив вплив на Люблінській землі. Встановив тісні дипломатичні стосунки з Тевтонським Орденом, Чехією, Угорщиною, Польщею. Він визнав владу Золотої Орди та звів її вплив мінімально, що полягало в військовій допомозі ханам. Столицю в 1272 році знову переніс до Львова, відновив фортеці та значно укріпив місто.

Після смерті свого брата Мстислава став єдиним правителем Галицько-Волинської держави,оскільки у Мстислава не було дітей.

Данило Галицький: цікаві факти 

Данило Галицький був старшим сином Романа Мстиславовича та його дружини Анни. Предками по батьківській лінії були Володимир Мономах та Болеслав Кривоустий (об’єднав Польщу). По материнській лінії можна назвати візантійського імператора Іссака ІІ Ангела.

Данило мав не аби яку відвагу, та добре володів військовою справою. Під час битви на річці Калка князь постійно ходив у розвідку, рухався у перших рядах. Під час битви першим кинувся у битву. Отримав поранення в груди, але продовжував битву.

Під час облоги міста Каліш Данило особисто проник в місто для розвідки, вдягнувшись боярином, а лице закрив шоломом. Почувши, як бояри сперечаються чи пускати завойовників в місто, чи ні, він вийшов в центр, зняв шолома та назвав своє справжнє ім’я. Такої сміливості поляки не чекали та здалися.

Після битви на р. Сан в 1245 році князь Данило Галицький разом зі своїм братом Васильком протистояли угорсько-польській армії. Одним із полків керував воєвода Фірлей, за словами якого русичі довго в бою не протягнуть. Данило розбив угорський полк та порвав їхній прапор навпіл. Такий вчинок буквально морально роздавив все військо – битву було виграно.