Чим був зумовлений перехід до нової економічної політики НЕПу і в чому її суть?
Перехід до НЕПу був зумовлений цілою низкою об'єктивних причин:
1. Економічна розруха, викликана як безперервною 7-річною війною, що призвела до руйнування матеріально-технічної бази господарства, так і політикою "воєнного комунізму", що призвела до дезорганізації господарських зв'язків та нищення мотивації до праці тощо.
2. Політична нестабільність: невдоволення селян продрозкладкою вилились у збройні виступи проти радянської влади, що диктувало необхідність йти на певні компроміси в суспільстві.
3. Спад світового революційного руху позбавляв надії на швидке здійснення світової комуністичної революції і матеріально-технічну допомогу країн Заходу, що змушувало більшовицький режим піти на тактичний відступ; щоб отримати "передишку" і забезпечити в майбутньому широкий фронт для наступу тощо.
Повстання матросів (переважно селянських синів) Кронштадту весною 1921 р. було відлунням широкого повстанського селянського руху та свідченням глибокої суспільно-політичної кризи, що і стало останньою краплею, яка змусила лідерів комуністичної партії вдатися до змін, до нової економічної політики.
Для кращого розуміння суті НЕПу, усвідомлення того, що було нового в новій економічній політиці, найкраще розглянути її в логічному послідовному порівнянні з попередньою політикою "воєнного комунізму".
“Воєнний комунізм” | |
· Продрозкладка. · Заборона вільної торгівлі. · Відсутність товарно-грошових відносин. · Натуралізація зарплати. · Карткова система. · Трудова повинність. · Втілення принципу "хто не працює – той не їсть". Мілітаризація економіки, трудові армії. · Червоногвардійська атака на капітал. Тотальна націоналізація навіть дрібних підприємств. · Сувора централізація управління н/г; так званий "главкізм". · Червоний терор тощо. · Продподаток. | · Вільна торгівля спочатку в межах місцевого товарообігу. · Грошова реформа 1924 р. /золотий червінець/. · Ринок вільнонайманої праці. · Денаціоналізація дрібної і середньої промисловості.
· Децентралізація. Госпрозрахунок. Економічні методи управління. · Відносне пом'якшення репресивної системи тощо.
|
Особливостями НЕПу в Україні було те, що:
1. Розпочався в 1919 р., тобто пізніше ніж в Росії (1918 р.).
2. Зберігались ненаціоналізованими підприємства з річним оборотом 1 млн. крб. тощо.
Слід звернути увагу на те, що в політичній сфері і далі залишався жорсткий однопартійний режим комуністичної партії, зберігалась державна монополія на зовнішню торгівлю, велику частину середньої промисловості, транспорт, зберігався не еквівалентний обмін між містом і селом на основі продподатку тощо. Тому НЕП мав неоднозначні і суперечливі наслідки: уже на кінець 1925 р. за рівнем виробництва країна вийшла на рівень 1913 р., разом з тим спостерігались і кризові явища (товарний голод, інфляція, фінансова криза). Все-таки позитивні економічні зрушення були домінуючими. Однак, попри економічну ефективність і доцільність НЕПу, керівництво ВКП(б) наприкінці 20-х рр. з переходом до суцільної колективізації відмовилось від нього.
Чому?
1. Курс на форсовану індустріалізацію, проголошений партією, вимагав відмови від ринку і повернення до адміністративно-командних методів керівництва, до централізації всіх ресурсів.
2. Економічна багатоукладність вимагала і політичного плюралізму, переходу до багатопартійності, демократизаціїполітичної системи або відмови від неї.
3. Наявність приватної власності суперечила партійній програмі та тоталітарному режимові, який перебував у процесі формування тощо.
Отже, перехід до НЕПу був зумовлений об'єктивними обставинами, але був вимушеним тактичним кроком, який не відповідав стратегічним намірам комуністичної партії, і тому вона, вигравши час, заспокоївши маси (в головному село), зміцнивши репресивні потужності тоталітарної системи, відмовилась від нього в кінці 20-х рр.