Державно-правові аспекти першого та другого універсалів

Універсали ЦР - це правові документи у грормі звернення до народу, "перші виразні слова української державності" за влучним визначенням В. Винниченка. Поряд з деклараціями вони містили важливі норми конституційного та цивільного права. Всього ЦР розроблено, ухвалено та оприлюднено чотири такі акти.

Перший універсал ЦР прийняла і проголосила 10 червня 1917 р. перед закриттям Другого всеукраїнського військового з'їзду. Основні правові норми, які містив Перший універсал, можна звести до такого:

- фактично ЦР перебирала на себе державницькі функції, проголошувалася тимчасовим урядом України, український народ - суверен на своїй землі;

- не пориваючи з демократичною, республіканською Росією, Україна ставала автономною в її складі;

- Україна відмовляється передавати будь-які кошти, податки, митні збори до російської (центральної) державної скарбниці;

- запроваджується спеціальний податок з населення на розбудову власної держави ("на рідну справу");

- осуджується (як неправомірна) великодержавна шовіністична політика Тимчасового уряду;

- встановлюється національне взаємопорозуміння між народами України.

В цілому основний державно-правовий і політичний зміст акта полягав у проголошенні автономії України. Наслідком виконання його положень було створення 15 червня 1917 р. автономного уряду - Генерального секретаріату.

Другий універсал ЦР прийняла 3 липня 1917 р. після тривалих і болючих переговорів із представниками Тимчасового уряду як результат взаємопоступок з обох боків. Отже, в універсалі стверджувалося:

- не проголошувати автономію України до скликання Всеросійських установчих зборів;

- ЦР визнавалася представницьким органом влади в Україні у складі Росії;

- Генеральний секретаріат підпорядковувався Тимчасовому уряду як його крайовий орган виконавчої влади;

- комплектацію українських військових частин здійснюватиме надалі російська сторона (генштаб, Міноборони та верховний главком).

Фактично Другий універсал був вимушеним відступом, тактичним кроком назад з боку ЦР у державотворенні, поступкою Тимчасовому уряду.

Проте і Перший, і Другий універсали відігравали значну роль у відродженніукраїнської держави і українського конституційного права у новітні часи.

Ключові поняття: універсал, автономія, державотворення, конституційне право.

Історико-державні події: 10 червня 1917 р. - прийняття Першого універсалу. 15 червня 1917 р. - створення Генерального секретаріату. 3 липня 1917 р. - прийняття Другого універсалу.