Хмельницький Юрій - біографія, правління та гетьманування, його історичний портрет
Хмельницький Юрій Богданович (прибл. 1641 - після 1681 р.) – політичний діяч, гетьман України в 1657 році, а також в період з 1659 по 1663 роки. Молодший син Богдана Хмельницького. Отримав вищу освіту в Києво-Могилянській колегії. Змушений був прийняти чин гетьмана в зовсім молоду віці.
Саме зі згоди Юрія був укладено Переяславський договір з Росією у 1659 році, а 1660 року – Чуднівський договір з Польщею. Обидва документи значно обмежували суверенітет українських земель.
Намагався декілька разів об’єднати Україну, але кожен раз потрапляв в залежність то від Російської імперії, то від Польщі, то від Османської імперії. Після укладення Бахчисарайського договору 1681 року вирушив до Стамбула. Був убитий за невідомих обставин.
Правління Юрія Хмельницького
Ю. Хмельницький був висунутий на посаду гетьмана в серпні 1657 року. Невідомо, хотів він того щиро чи ні. Син відомого гетьмана був скоріше вимушений відповідати високим очікуванням інших. Проте Юрій отримав добру освіту спочатку вдома, а потім в Києво-Могилянській академії. Тоді він перебував під впливом різних угруповань, які переслідували свої цілі.
Став гетьманом у вересні 1659 року. Юрія підтримала промосковська група старшин, для якої цей вибір був найбільш вигідним. Але для країни такий гетьман не став ідеальним рішенням.
Юрій відзначався невпевненістю, тому пішов на активну взаємодію з московським урядом. Саме Ю. Хмельницький поставив підпис під Переяславськими статтями, які проголошували наступні тези:
- влада гетьмана суттєво обмежувалася;
- Україна більше не мала права провадити самостійну зовнішню політику;
- Київська митрополія тепер підпорядковувалася московському патріархату;
- Москва тепер сама призначала воєвод.
В 1660 році козацьке військо виступило на боці московської армії проти поляків. Проте Юрій Хмельницький раптово змінив політичний курс, вступивши в союз с Річчю Посполитою. Так був укладений Слобощенський трактат. За ним союз з Москвою був розірваний, а союз з Польщею відновлений.
Козацька старшина підтримала Хмельницького, а Москва ні, тому почався бунт серед промосковських полків. Не зумівши ніяк опанувати ситуацію, Юрій зняв з себе повноваження гетьмана, а потім навіть постригся у ченці.
В 1664 році Юрія (Гедеона) поляки звинуватили в зраді та ув’язнили. Три роки провів він у Марієбурзькій фортеці, проте потім йому дозволили оселитися в Уманському монастирі. Але в 1670 році Умань захопили татари, а Юрій був насильно відвезений до Константинополя. Там він перебував в полоні протягом довгого часу, але потім йому дозволили стати архімандритом в грецькому монастирі.
Одночасно з цим французи разом з турецьким урядом хотіли використати Юрія, як спосіб закріплення своїх позицій на Правобережній Україні. Тому в 1677 році Юрій повертається на українські землі. Сам він звернувся до народу, вважаючи себе князем Малої Росії-України та Війська Запорозького. Також він проголосив нову столицю в м. Немирів.
Маючи підтримку турків та татар, Хмельницький намагався об’єднати правий та лівий берег. Проте з цього нічого не вийшло. Гетьман користувався методами, які жахали навіть його найближчих друзів. З часом від гетьмана відвернулось майже все близьке оточення, а також ті, хто виступав на його боці.
У 1681 році відбулося підписання Бахчисарайського миру. Москва, Стамбул та Крим зупинили воєнні дії, а козацька старшина зняла Юрія з гетьманства. Це був кінець гетьманування Юрія Хмельницького. Син славетного Богдана втратив підтримку серед українського населення настільки, що коли турки знову намагалися використати Юрія, то з нього почали насміхатися.
Юрій Хмельницький був страчений в Кам’янці-Подільському яничарами. Причина невідома, але вірогідніше за все Юрію набридло бути чужою маріонеткою. І за бунт він заплатив своїм життям, за яке так і не зміг стати тим, ким мріяв бачити його батько.