Які київські князі здійснювали походи на Константинополь?

Константинополь – колишня назва сучасного Стамбула. У часи існування Київської Русі Константинополь був столицею могутньої Візантійської або Східно-Римської імперії. Візантія була осередком християнства тогочасного світу, дуже впливовою державою. А Константинополь, що знаходився на кордоні між Європою та Азією, між Золотим Рогом та Мармуровим морем, – найбільшим та найбагатшим містом середньовічної Європи.

Стратегічне положення Константинополя, його культурні та матеріальні багатства приваблювали мандрівників, політиків та завойовників, серед яких були і представники Київської Русі. Походи київських князів на Константинополь були дуже важливими для входження та укріплення держави на міжнародній арені. Завдяки цим походам значно розширили торгівельні шляхи Київської Русі та культурні зв’язки; прийняття християнства також відбулося в результаті походів на Константинополь.

Перші походи на Візантію

Перші походи мешканців територій давньоруської держави на Візантію відбулися ще до утворення Київської Русі. За історичними документами русини здійснювали вилазки на східно-римські території ще у VIII столітті. Метою цих недовготривалих набігів були розвідка та грабіж. Деякі історики стверджують, що походи здійснювались племенами, котрі не були причетні до створення Київської Русі. Так чи інакше, фактів, які свідчили б, що на той час руси дійшли до Константинополя, не знайдено.

Першим київським князем, що дістався до Константинополя, став володар Київського князівства, яке передувало Київській Русі, Аскольд. Історики виявили, що влітку 860 року Аскольд несподівано вдерся до бухти Золотий Ріг і взяв Константинополь в облогу. У Аскольда був флот з 200 традиційних слов’янських парусно-весельних кораблів – лодій та ефект несподіванки, що дозволило йому отримати від візантійського царя багато дарів та підписати з ним угоду. Похід Аскольда зафіксовано у «Повісті временних літ», вже тоді ця подія розумілася як дуже важлива, адже договір з Константинополем вивів Русь на світову арену, дозволив заявити про державність.

Походи князів Київської Русі на Константинополь.

Після утворення у 882 році Київської Русі князі неодноразово вирушали у походи на Константинополь у спробах досягти більшого впливу держави у міжнародній політиці, кращих умов торгівлі тощо. Серед київських правителів, що виступали на Константинополь були:

  1. Олег, який у 907 році здійснив похід на Константинополь з флотом у 2 тисячі лодій. Результатом цієї військової операції стало підписання вигідного для Русі договору з Візантією, описаного у «Повісті временних літ»;
  2. Князь Ігор вирушав у походи на Візантійську імперію двічі, у 941 та 944 роках, але до столиці не дістався жодного разу. У 941 флот Ігоря було зруйновано візантійцями вже після того, як він не пограбувавши Чорноморське побережжя і не зважившись йти на Константинополь рушив додому. У 944 році новий флот Ігоря на півшляху перехопили візантійські посли з пропозицією миру. Київська Русь знов підписала договір з Візантією, а менш вигідний.
  3. Наступним, хто намагався досягти візантійської столиці, але не зміг був князь Святослав Ігорович. З 968 по 971 рік він вчинив 2 походи. Залучившись союзництвом середньовічної Болгаріі та отримавши декілька важливих перемог над візантійською армією, Святослав потрапив у оточення. Щоб врятуватися з облоги князеві довелось підписати невигідну для Київської Русі угоду з царем Візантії.
  4. Одним з найвідоміших є похід сина Святослава, Володимира Великого, на візантійське місто Корсунь (зараз Херсон). У результаті цього походу Володимир привіз до Києва дружину – сестру царя Візантійської імперії Анну. Згодом відбулося хрещення Русі.
  5. Останнім київським князем, що вчинив похід на Візантію, був Володимир Ярославич (син Ярослава Мудрого). Похід прийшовся на 1043 рік – час правління Ярослава. Військова агресія русинів в бік Константинополя була викликана за однією з версій ворожим ставленням до Русі царя візантійців, а за іншою – приводом для початку війни стала смерть знатного руса в Константинополі. Похід закінчився зруйнованим флотом київського князя та почесною для Русі мирною угодою.

Історики досі сперечаються про кількість походів на Константинополь, здійснених київським князями. За різними думками їх було від 6 до 12. У цій статті ми привели підтверджені історичними документами випадки наступів Київської Русі на Візантійську імперію.