Україна у 1943 р. та на завершальному етапі війни 1944-1945 pp

Восени 1942 р. в районі Сталінграда у результаті контрнаступу радянських військ 19-23 листопада в оточенні опинилось 330-тисячне угруповання армії генерал-фельдмаршала фон Паулюса. 2 лютого 1943 р. оточені гітлерівські частини капітулювали. Перемога під Сталінградом була початком докорінного перелому в ході Великої Вітчизняної та Другої світової воєн.

З грудня 1942 р. розпочалося визволення України від німецько-фашистських загарбників. Першими на землю України вступили війська 1-ї гвардійської армії генерала В. Кузнєцова, що 18 грудня 1942 р. вибили окупантів із с. Півнівки Міловського району на Луганщині.

Успішний наступ радянських військ продовжувався до лютого 1943 p. iувінчався визволенням Харкова. Але 19 лютого 1943 р. ворожі частини розпочали потужний контрнаступ. Недооцінка можливості контрудару призвела до втрати Донбасу та Харкова.

Щоб узяти реванш за поразку під Сталінградом і перехопити стратегічну ініціативу, гітлерівське командування в липні 1943 р. розпочало потужний наступ у районі Курська і Бєлгорода (Курська дуга).

Курська битва (5 липня - 23 серпня 1943 р.) була однією з найбільш значних і вирішальних подій Великої Вітчизняної та Другої світової воєн. У ході неї радянськими військами були розгромлені відбірні дивізії вермахту. Перемога під Курськом відкрила можливість для широкого наступу Червоної армії на всьому південному напрямку радянсько-німецького фронту. Відтак, уже 23 серпня було визволено Харків.

Битву за звільнення Лівобережної України умовно можна поділити на два етапи. Протягом першого (серпень - вересень 1943 р.) радянські війська розгромили німецькі угрупування на Лівобережній Україні, Донбасі, вийшли до Дніпра у районі Дніпропетровська й створили кілька плацдармів на правому березі. На другому етапі (жовтень - грудень 1943 р.) радянські війська ліквідували ворожі плацдарми у районі Запоріжжя та Мелітополя і створили власні стратегічні плацдарми на правому березі Дніпра біля Києва та Кременчука.

Однією з найбільших військових операцій по визволенню України стала Донбаська операція (13 серпня - 22 вересня 1943 p.). 8 вересня 1943 р. радянські війська визволили Сталіно (Донецьк) - центр Донбасу.

У ніч на 21 вересня 1943 р. розпочалося форсування Дніпра. Після запеклих боїв 6 листопада 1943 р. столицю України було повністю звільнено від окупантів. Визволення Києва мало велике міжнародне значення. Ця перемога довершила докорінний перелом війни на радянсько-німецькому фронті.

Наприкінці 1943 р. на території України діяли війська 1-го, 2-го, 3-го, 4-го Українських фронтів, що налічували понад 2,3 млн. чоловік, 28800 гармат і мінометів, 2000 танків і САУ, 2370 літаків.

24 січня 1944 р. війська 1-го і 2-го Українських фронтів перейшли Iнаступ на Корсунь-Шевченківському виступі. Розгром Корсунь-Шевченківського угруповання німецьких військ був завершений. У результаті наступу радянських військ у січні - лютому 1944 р. було одержано вирішальні перемоги над ворогом: під Житомиром і Бердичевом, Кіровоградом і Корсунь-Шевченківським, Рівним і Луцьком, Нікополем і Кривим Рогом.

У березні - квітні 1944 р. розпочався другий етап битви на Правобережній Україні. Війська 2-го Українського фронту вийшли 26 березня 1944 р. до державного кордону СРСР і перенесли бойові дії на територію Румунії. 8 квітня 1944 р. розпочались бої за Крим. 12 травня 1944 р. Крим був повністю визволений від окупантів. Щодо представників національних меншин, які мешкали в Україні, за «співробітництво з окупантами» була застосована масова депортація. 11 травня 1944 р. Державний Комітет Оборони прийняв постанову про виселення кримських татар із Кримської АРСР в Узбецьку РСР. 18 травня 1944 р. з Криму було переселено 150 тис. чоловік. 2 червня вийшла нова постанова про виселення кримських болгар, греків і вірменів. Загальна кількість депортованих у травні - червні 1944 р. з Криму становила 225 тисяч чоловік. У ході наступальних операцій на Правобережній Україні та в Криму радянські війська завдали непоправних втрат гітлерівцям. Державний кордон СРСР на відстані 400 км було відновлено. Чорноморський флот повернув свою основну базу в Севастополі. Влітку 1944 р.розпочався заключний етап визволення Українивід німецько-фашистських загарбників. Найважливішими битвами останнього етапу були бої на Рава-Руському і Львівському напрямках, Львівсько-Сандомирська, Яссько-Кишинівська й Карпатсько-Ужгородська операції. У жовтні 1944 p. yході Карпатсько-Ужгородської операції завершилося визволення всієї території України. 27 жовтня був звільнений від окупантів Ужгород, aнаступного дня - решта населених пунктів Закарпатської України.

23 місяці тривала битва за визволення України. Після вигнання ворога з української землі бойові дії перемістились на територію Центральної та Південно-Східної Європи.

Восени 1942 р. напруження у бойових діях на південній ділянці радянсько-німецького фронту досягло апогею. У запеклому двобої чаша ваг почала схилятися на бік радянських військ. Перемога радянських військ зимою 1942-1943 pp. під Сталінградом і літом 1943 р. під Курськом та висадка союзних військ у Північній Африці в листопаді 1942 р. й у Південній Італії в липні 1943 р. не залишила багато місця для сумнівів щодо кінцевого результату війни. Курська битва завершилася повторним (після лютого 1943 р.) відвоюванням 23 серпня 1943 р. Харкова. 8 вересня війська Південного фронту взяли м. Сталіно (Донецьк), а під кінець місяця був визволений увесь Донбас. Тоді ж радянські війська на 750-кілометровому фронті вийшли до Дніпра. Переправа через річку та штурм німецьких укріплень на правому березі коштували великих жертв радянським частинам.

Нові невиправдані жертви спричинив сталінський наказ взяти Київ ДО чергової річниці «Великого Жовтня», тобто до 7 листопада. Війська часто переправлялися через річку без танків та важкої артилерії. Під вогнем ворога пливли на правий берег, хто як міг: тримаючись за колоди, дошки, порожні діжки, ящики, плащ-намети, напхані соломою. На виручку прийшло населення придніпровських сіл. Але тисячами воїни тонули в холодній листопадовій воді. Учасник форсування Дніпра письменник Віктор Астаф'єв згадував: «Двадцять п'ять тисяч входить у воду, а виходить на тому березі три тисячі, максимум п'ять. Через п'ять-шість днів усе це спливає». Принаймні 260 тис. життів оплачено визволення 6 листопада 1943 р. Києва.

24 грудня розпочався загальний наступ на Правобережній Україні. Дуже важливою за воєнно-політичними результатами була Корсунь-Шевченківська операція (25 січня - 17 лютого 1944 p.). Були створені передумови для вигнання німців з території Правобережжя. 26 березня радянські війська перейшли державний кордон з Румунією, a8 квітня - із Чехословаччиною. Успішно розгортався наступ і на півдні республіки. 10 квітня ворога вибили з Одеси, a9 травня 1944 p., після кровопролитного штурму, було визволено Севастополь.

Нових успіхів в очищенні території України радянські війська досягли у другій половині 1944 р. 27 липня від ворога було визволено Львів. Під час Карпатсько-Ужгородської операції закінчилося визволення від фашистської окупації території України в її довоєнних кордонах. А на останній стадії операції був очищений від військ противника Ужгород. 28 жовтня завершилось визволення Закарпатської України. Битва за визволення України, що тривала 22 місяці й складалася з ряду великих операцій, в яких брало участь до половини живої сили й бойової техніки всіх діючих радянських збройних сил, стала одним з найважливіших етапів на шляху до перемоги.