Реорганізація державного механізму УРСР

Нормативною базою змін державного устрою для керівництва УРСР були закони, постанови, укази та рішення всесоюзного московського керівництва. Зокрема, Постанова "Про введення воєнного стан в країні», Директива уряду "Про перехід народного господарства на воєнний лад", а також "Звернення до українського Народу" ВР, РНК і ЦК КП(б)У. В умовах війни діяли конституційні, спеціальні та надзвичайні органи влади. Державний механізм підпорядковано фронту, воєнним потребам. В УРСР введено воєнний стан, ' в прифронтовій зоні - стан облоги, що привело до розширення правових повноважень військової влади. Проводилися надзвичайні заходи з охорони громадського порядку, запобігання паніці, грабежам, діяли військові трибунали. Вся влада у державі зосередилася у руках Державного комітету оборони, на чолі зі Сталіним, а на місцях - и республіках, областях - у місцевих комітетах оборони на чолі з Партійними і військовими керівниками. Верховна Рада та Раднарком УРСР виконували розпорядження ДКО. Військові, промислові та Оборонні наркомати отримали додаткові повноваження. Створені з міліції, внутрішніх військ та армії спецпідрозділи проводили акції з депортації населення, ліквідації тих, хто був в ув'язненні, евакуації, Мобілізації, тилому забезпеченню армії. Військовими органами влади були Ставка верховного командування, військові ради фронтів, Український штаб партизанського руху.

ДКО видавав закони щодо організації названих органів влади, створення воєнної прокуратури, об'єднання міліції і служби безпеки в єдиний НКВС, створення батальйонів для винищування шпигунів і сіячів паніки. Міліцію переведено на казармовий стан, залучено до боїв, до боротьби з бандитизмом і вилучення зброї у населення.

Раднарком та ВР УРСР після окупації Києва евакуювали свої установи до Саратова, потім до Уфи та Москви, де продовжували діяти в обмеженому режимі.

3 початком визволення території УРСР від фашистів, восени 1943 p., поступово відновлювалися довоєнні органи влади - ради, виконкоми та їхні відділи.

Ключові поняття: ДКО, евакуація, реорганізація, нормативна база, мобілізація, ліквідація, депортація, ставка.