Державно-правові підстави здобуття Україною незалежності
У період перебудови і горбачовських реформ у СРСР у союзних республіках виник і зростав рух за незалежність. З'явився він і в Україні - восени 1989 р. офіційно створено Народний Рух України за перебудову, керівництво якого фактично взяло курс на вихід УРСР зі складу Союзу. Конституція 1977 р. гарантувала союзним республікам право вільного виходу зі складу СРСР. Але жодних законодавчих актів щодо реального здійснення цього права чи правових механізмів виходу не існувало. Тому здобувати легітимну незалежність республіці доводилося у складних умовах політичного тиску з боку Москви та при повній відсутності правової бази. I все ж Україна знайшла конституційні шляхи для вирішення означеного правового колапсу. Цьому сприяв і динамічний розвиток суспільно-політичних подій у країні.
У березні 1990 р. пройшли чергові вибори до Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі, за наявності багатьох претендентів на один депутатський мандат. У складі новообраної Верховної Ради утворилася опозиція у вигляді Народної Ради із 125 депутатів, які й повели боротьбу за здобуття реальної незалежності, що вилилося на першому етапі в ухвалення 16 липня 1990 р. Декларації про державнийсуверенітет. Вона дала підстави для реорганізації державного механізму, місцевого самоврядування, органів прокуратури, міліції, суду в інтересах республіки.
Наступним кроком став Всесоюзний референдум 17 березня 1991 p., на якому 80,2 % учасників від УРСР проголосували за підтримку "Декларації", схваливши виконання її положень.
Після невдалої спроби державного перевороту в СРСР Верховна Рада УРСР 24 серпня 1991 р. ухвалила Акт проголошення незалежності України, яким констатувався вихід УРСР зі складу СРСР і "урочисто проголошувалася незалежність України та створення самостійної Української держави - України". Щоб всенародно підтвердити його і зробити незворотнім, у день виборів першого Президента 1 грудня 1991 р. на Всеукраїнському референдумі 90,35 % виборців проголосували за підтримку Акта незалежності. A 5 грудня 1991 р. Верховна Рада у зверненні "До парламентаріїв і народів світу" денонсувала договір УСРР 1922 р. про вступ до СРСР. 3 огляду на ці акти, 8 грудня 1991 р. керівники Білорусі, України та Росії у Біловежській Пущі спільним актом оголосили про розпуск СРСР.
Отже, Україна самостійно розробила механізм виходу із союзу і легітимним шляхом здобула незалежність.
Ключові поняття: законність, легітимність, правовий механізм, референдум, декларація, акт, незалежність, суверенітет.
Історико-державні події: 16 липня 1990 р. - Декларація про державний суверенітет. 24 серпня 1991 р. - Акт проголошення незалежності України.