Створення улусу золотої орди
Татари неодноразово здійснювали походи в Крим піддавали грецькі міста жорстокому розоренню. Але, як і половці, татари продовжували використовувати ці міста як гавані. Тобто тут татари продавали в рабство за кордон полонених і купували зброю, тканини та інші предмети першої необхідності. Поступово татарські феодали почали осідати на території Криму і захоплювати тут землі. Місцеве землеробське населення попало в кріпосну залежність від татарських феодалів. На їх землях у XIV ст. згадуються селяни та здольщики, які обробляли панську ріллю та виноградники. В інших випадках місцеве населення платило оброк продуктами сільського господарства.
Серед феодальних родів, які раніше за інших осіли у Криму, найбільш могутнім був рід шірінських беїв.
Уже в XIII ст. в Криму намічається створення самостійного татарського улусу. У кінці століття тут пробував заснувати спадковий уділ хан Ногай.
У XIV ст. Кримом правили намісники золотоор-динських ханів. Вони були його васалами. Намісники користувались великою самостійністю. їм було дозволено вести війни, підписувати договори з іноземними державами і навіть чеканити власну монету. Столицею кри" „ького намісництва був Солхат, або Старий Крим. Солхат був містом з жвавою торгівлею і багатонаціональним населенням. Окрім татар там жили українці, осетини і особливо багато вірменів. Збереглась мечеть, побудована ще золотоординським ханом Узбеком і руїни інших будівель, що свідчать про багатство і значення міста.