Українці у північній та південній америці

Північна і Південна Америка сьогодні є головним місцем проживання українців та осіб українського походження за кордоном. Нині тут мешкає десь біля 3,63 мільйона чоловік. За чисельністю українські переселенці є другими після емігрантів польського походження.

В наш час майже 90% з 2 млн. американських українців проживають у містах і зайняті у всіх сферах економіки. Українці США ведуть активне культурно-духовне життя. Діаспора організувала вивчення української мови у 110 школах (оскільки рідну мову знає лише 120 тис. чол. із загальної чисельності українців Америки), при 40 вузах діють постійні курси українознавства, у 10 університетах є українські кафедри. У різних галузях науки і культури працює приблизно 300 професорів - українців за походженням. При бібліотеці Конгресу США відкрито відділення української літератури на 70 тис. томів. На території США діє більше 10 українських музеїв. Систематично виходять у світ україномовні періодичні видання.

На території Канади проживає близько одного мільйона українців. На початку 80-х років XX ст. 35% українців Канади вважали рідною мовою українську, а в сім'ях цією мовою розмовляло 23%. Канадська діаспора організувала її вивчення у школах 5 провінцій на рівні з англійською мовою. Українська мова викладається у 22 університетах. При 15 вузах постійно діють курси українознавства, які охоплюють навчальним процесом 1500 студентів. У різних галузях науки працює більше 60 професорів українського походження. Активну участь канадські українці приймають і у житті держави. Вони дали 30 депутатів федерального парламенту, 5 сенаторів, 10 міністрів, більше 100 депутатів провінцій. Обиралися українці мерами Едмонтона і Вінніпега. 6-го жовтня 1989 р. 24-м генерал-губернатором Канади став Раймонд (Роман) Гнатишин.

Найбільш масові суспільно-політичні українські об'єднання в США і Канаді: Всесвітній конгрес вільних українців, Український конгресовий комітет Америки, Ліга американських українців. Комітет українців Канади та ін.

В Південній Америці найбільше українців та осіб українського походження проживає в Бразилії, приблизно 350 тис. чол., 90% яких народилося вже тут. На відміну від США і Канади більшість асимілювалася з місцевим або іншими народами. Загальна кількість аргентинських українців і осіб українського походження становила 250 тис. чол.. Українці Аргентини і Бразилії займаються переважно веденням фермерського господарства.

Українська громада в Бразилії докладає чимало зусиль, щоб продовжити традиції вивчення української мови, а через неї зберегти свою самобутність й цілісність у бразильському оточенні.