Розгром каганату князем святославом

Останнього удару Хазарському каганату завдала Київська Русь. «У році 965 пішов Святослав на хазар», — сказано в літописі. Були взяті і пограбовані хазарські міста Біла Вежа (Саркел), Болгар, Хазарат, Ітіль і Семендер. По дорозі до Чорного моря кн. Святослав переміг військо алан (осетин), касогів (адигів), що жили у Приазов'ї, мабуть, тоді ж підкорив м. Тама-тарху тощо.

Похід кн. Святослава, який порушив усі торговельні шляхи Хазарії і зруйнував її міста, виявився згубним для кр анату. Сила удару поглиблювалась ще й тим, що Святослав до війни з хазарами залучив племена гузів. Після того, як Святослав пішов з Хазарії, гузи ще впродовж декількох років грабували і розоряли беззахисних хазар.

У II половині X ст. більшість хазар повернулась в Ітіль і спробувала відбудувати місто, маючи надію на мир з русами і перехід до них у підданство. Мешканці Ітіля на цей час уже були не іудеями, а мусульманами. Зміна релігії відбулась під тиском обставин. Тобто у боротьбі з гузами хазари звернулись за допомогою в Хорезм. Там погодилися допомогти, але за умови, що хазари перейдуть в мусульманство. Не тільки народ, але й каган став сповідувати мусульманство. В деяких давніх джерелах збереглися відомості про непокору хазар і про окупацію їх міст хорезмійськими каральними загонами.

Зовсім уже в кінці X ст. кн. Володимир Великий в союзі з гузами пройшов шляхом батька на Болгарію, а потім вниз по Волзі — на хазар. Він оволодів країною і наклав на хазар данину. Східні міста каганату були знищені, сади і виноградники Семендера спа-лені, столиця Ітіль перетворилася в руїни і згарище. Західна частина каганату, таманські і кримські землі, постраждала менше. Проте й там життя більшості поселень завмерло в кінці X ст., а населення зосередилось у містах.

Останній раз у наших літописах хазари згадуються в зв'язку із змовою проти кн. Олега Тьмутараканського.