Державна символіка

Державні символи незалежної України визначає ст. 20 Конституції України 1996 р. Згідно з нею "Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради". Таке формування пов'язане з тим, що донині ВР не затвердила Великий Державний Герб, а замість нього використовується лише його головний елемент - Малий Державний Герб у вигляді Знака Княжої Держави Володимира Великого (тризуба). Пропоновані на розгляд геральдичної комісії ВР проекти поєднання тризуба з гербом козацько-гетьманської України (козак з мушкетом при повній екіпіровці) були відхилені через не вдале сполучення цих частин. Залишається не з'ясованою і генеалогія та семантика тризуба, зміст якого трактується вченими по-різному.

Більше визначилася ВР з Державним Гімном. Конституція закріпила музику М. Вербицького, а в лютому 2003 р. депутати затвердили у новій редакції і його текст на слова П. Чубинського "Ще не вмерла Україна". Подолавши спротив комуністів, депутати парламенту затвердили і Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього та жовтого кольорів.

Столицею України є місто Київ, який має давню історичну традицію державного, політичного, економічного, культурного та релігійного центру українських земель як столиця середньовічної Руської Держави, як місто, в яке в'їхав з тріумфом Б. Хмельницький після визволення України від іноземного гніту.

Всі державні символи України мають глибокий історичний зміст, давні традиції використання та вживання і овіяні славою боротьби українського народу за свою соборність та незалежність. Їхнє використання та захист регламентується відповідним законодавством.

Ключові поняття: гімн, герб, прапор, столиця, символіка, традиція.