Події в 1654-1657 рр. Відносини між Україною і московією

Поєднання України з Московією не припинило спроби польського уряду повернути український народ в лоно Речі Посполитої. Польща розпочала з цією метою війну проти Гетьманщини. Б. Хмельницький сподівався, що Москва допоможе українцям в боротьбі з польською агресією. Проте події, що відбувались у відносинах між Московією, Польщею і Україною, невдовзі переконали Б. Хмельницького і старшину у марності надій, які покладали українці на поєднання з Московією. Своїми вчинками царський уряд, дбаючи лише про свої інтереси, знехтував потребами України. Він навіть уклав всупереч проханням Б. Хмельницького у м. Вільно сепаратний мир з Польщею. На Україні це сприйняли як пряму зраду. Московські воєводи, що перебували на Україні, безцеремонне втручалися у внутрішні справи Гетьманщини, сіяли розбрат серед старшини. Вони не дозволяли без згоди царя обирати нового Київського митрополита після смерті Сильвестра Косова, намагались прибрати до своїх рук управління і фінанси Гетьманщини та інше.

Дбаючи про інтереси України, Б. Хмельницький став шукати вихід зі скрутного становища. Він вирішив, поки що не розриваючи формально угоду з Московією, зробити все можливе для організації антипольської коаліції ряду європейських країн без участі Москви і всупереч її планам. Домовившись із Швецією, Семиграддям, Бранденбургом, Молдавією, Волощиною і Литвою, при нейтралізації Туреччини і Криму, Хмельницький мав на меті розгромити Польщу і об'єднати в самостійній Українській державі гетьманщину і західно-українські землі. Проте йому це не вдалося здійснити. До цього спричинилась й хвороба гетьмана, який не міг особисто керувати воєнними діями і зовнішньою політикою. 6 серпня 1657 р. Б. Хмельницький помер.

Діяльність великого сина українського народу Б. Хмельницького оцінювалась неоднозначно. Навіть Т. Г.Шевченко критикував його за те, що він, поєднавшись з Московією, "занапастив" Україну. Проте. його діяльність розбудила український народ і зміцнила його віру в можливість перемоги над польськими гнобителями, підняла у народі почуття власної гідності. Раніше боротьба українського народу проти панування польської шляхти в основному носила оборонний характер, Хмельницький же підняв народ на наступальну війну і привів його до перемоги Він не тільки високо підняв авторитет козацького війська, але й багато зробив для піднесення культури народу, поширення його письменності. Величезне історичне значення діяльності Б. Хмельницького для українського народу важко переоцінити. Це вже розуміли і сучасники, визнаючи, що саме він підняв свій народ з вікового занепаду і забезпечив йому розуміння своєї людської гідності, волі і необхідності самостійного розвитку. Видатний талант Хмельницького проявився і в тому, що він зумів не тільки організувати малокультурні, недисципліновані народні маси на боротьбу проти польської шляхти, але й об'єднати їх на розбудову нових суспільно-економічних і державних відносин, на створення власної держави і входження її в зв'язки з європейськими країнами. Саме з метою зміцнення державності Хмельницький пішов на об'єднання з Московією.